اهمیت دادن به زیبایی بخشی از ذات هر انسانی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ولی چرا ما گاهی اوقات بدون دلیل (که شاید از نظر خودمان زشت به نظر بیایم) به خود اجازه می دهیم که با اعمال مصنوصی خود را از نظر خودمان زیباتر کنیم؟

اگر ما برای آنچه که هستیم ارزش قائل باشیم هیچ وقت به خود و دیگران اجازه نخواهیم داد برای ظاهرمان نظر بدهند این ارزش ها را در اول مطلبم گفتم به دلیل این که درست در این مقاله اسمی از ایران در لیست کشورهای غربی نیامده اما با روندی که ما یعنی قشر جوان در پیش گرفتیم طولی نخواهد کشید که کشور ما هم در این لیست تاسف بار قرار بگیرد.

براساس سرانه نظرسنجی جامعه بین المللی زیبایی ایالت متحده بالاترین آمار را در روش های غیر جراحی از قبیل (بوتاکس، از بین بردن چین و چروک، لیزر موبرداری و لیزر جوان سازی پوست) و نیز امریکا رتبه نخست را در زیبایی سینه و شکم، برزیل رتبه نخست را در زیباسازی (جراحی پلک و برداشتن چربی های اضافه پوست) را دارند.

رایج ترین روش های عمل جراحی در جهان عبارتند از بوتاکس که سه میلیون بار هر ساله در سراسر جهان انجام می شود، لیپوساکشن با 2.2 میلیون در رده دوم و تزریق اسید هیالورنیک برای از بین بردن چین و چروک در رده سوم قرار دارد.

البته زاویه اقصادی دراین میان نقش مهمی ایفا می کند. در اکثر موارد این جراحی ها ضروری نیستند ولی برخی کشورها با استانداردهایی که خود برای کشورشان تعریف می‌کنند در بالا بردن این آمارها نقش دارند. مثلا سوئد تمایل دارد در این زمینه نسبتا روشنفکرانه عمل کند یا برزیل حتی برای این عمل های زیبایی کسر مالیات را قرار داده است.

جراحی های پلاستیک گران هستند و به یک کسب و کار پر رونق تبدیل شده اند و همچنین آن را به عنوان گردشگری پزشکی تلقی می‌کنند چون طرفداران این عمل ها از کشور خود به کشور دیگری سفر می کنند که هم هزینه عمل در آن پایین تر باشد و هم در محیط های خوشایندتری عمل شوند. به خصوص ستاره های غربی از این روش استفاده می‌کنند تا کمتر توجه رسانه ها را به خود جلب کنند.

کسی که با اراده خود این عمل ها را انجام می‌دهد غرور خود را به زیر سوال برده البته با فرهنگ سازی درست می‌توان این آمارها را کاهش داد.