Take a fresh look at your lifestyle.

زندگی یک ماز است نه ماراتن!

تصور کنید اگر زندگی یک ماراتن بود.

یک شروع، یک پایان، و هر چه سریع‌تر می‌دویدید، جلوتر می‌افتادید:

ماراتن موفقیت

راز برنده شدن در یک ماراتن این است که سخت‌کوشانه مسیر را ادامه دهید.

بسیاری از ما این‌گونه زندگی می‌کنیم، اما واقعیت دو بعدی نیست. در زندگی واقعی هیچ تابلو و مسیر مستقیمی وجود ندارد. در زندگی همانند یک ماز با گزینه های متعددی روبرو هستیم:

ماز

بعضی از مسیرها، مانند برخی از مشاغل، راه به جایی نمی‌رسانند. بعضی از مسیرها، مانند برخی از روابط به بن‌بست می‌رسند:

شکست در ماز

اگر شما بخواهید به رباتی حرکت در یک ماز را یاد دهید، شما به ربات نمی‌گویید که همیشه رو به جلو حرکت کند. به ربات آموزش می‌دهید که مسیری که از آن می‌گذرد را به یاد داشته باشد و هر زمان که گیر کرد، به عقب برگردد و مسیر دیگری را امتحان کند.

ما آدم‌ها هم حرکت رو به جلوی خوبی داریم و در یک امتداد روشن کیلومترها می‌توانیم حرکت کنیم. اما از عقب‌گرد و تغییر مسیر بیزار هستیم. (به معنای واقعی کلمه می‌ترسیم.)

بازگشت به عقب نشان می‌دهد که به خاطر تصمیم‌گیری اشتباه خود شکست خورده ایم و وقت ما تلف شده است. اما مهم نیست. این یک ماز است. شما می‌توانید برگردید و به پیش بروید، و یا اینکه در همان جایی که متوجه شکست خود شده اید باقی بمانید.

کسی نمی‌داند سرانجام مسیری که انتخاب کرده است چه می‌شود. ما باید همیشه در مقابله با شکست به عقب برگردیم و مسیر دیگری را انتخاب کنیم.

ماز موفقیت

فقط دو راه برای پیشبرد زندگی شما وجود دارد: زمانی که شما می‌توانید، رو به جلو حرکت کنید. و یا زمانی که نمی‌توانید پیشروی کنید، به عقب گام بردارید و چیز دیگری را امتحان کنید. بزرگترین اشتباه این است که همانجا بایستید.

این نوشته ترجمه دست و پا شکسته مقاله ای از Oliver Emberton بود. نظر شما در مورد ماز زندگی چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. Seyyed می گوید

  احسنت!

 2. افسانه فرهادی می گوید

  با دیدگاه ماز بسیار موافقم.موانع در زندگی زیادند اگر به شکست بیندیشیم ،شکست را می پذیریم.باید شکست را بن بستی بدانیم که می توان مسیر را عوض کرد.

 3. Azimi.p3@gmail.com می گوید

  بسیار عالی بود از مطلبی که گذاشتید بسیار ممنون.موفق باشید

 4. شاهین می گوید

  بسیار بسیار بسیار عالی – ماز و ربات دلیل شکست ها رو جبران میکنه – وقتی مسیری رو اشتباه میره ربات به یاد داره که دو باره اون رو تکرار نکنه ، فک کنم یکم رباتیک عمل کنیم خوب باشه و همونطور که دوستمون گفت “باید شکست را بستی بدانیم که میتوان مسیر را عوض کرد” فقط کافیست کمی به عقب برگردیم همین