نمایی از ایستگاه Bharati

به زودی یک ایستگاه زمینی مدرن برای ماهواره ها، که توانایی کار در دمای زیر صفر و مقاومت در برابر طوفان های شدید را خواهد داشت در ایستگاه Bharati مستقر خواهد شد. این ایستگاه سومین مکان تحقیقاتی برپا شده توسط هند در قاره یخ زده جنوبگان خواهد بود.

برپایی و راه اندازی ایستگاه زمینی در فصل تابستان جنوبگان انجام می شود که از ماه دسامبر 2012 شروع شده و در مارس 2013 خاتمه می یابد.

بنا به گفته Y. S. Mayya، رئیس و جانشین شرکت الکترونیک هند با مسئولیت محدود (ECIL)، این پروژه بسیار مهم بوده و همچنین برپا سازی تجهیزات مخابراتی آن توسط ECIL و از سوی مرکز ملی سنجش از دور (NRSC) انجام شده و ارزش قراردادی آن بالغ بر 500 میلیون روپیه می باشد.

با آغاز عملیاتی شدن این پروژه، داده های خام ماهواره به صورت بلادرنگ از ایستگاه Bharati به NRSC در شهر Shadnagar به منظور پردازش تصاویر ارسال خواهد شد.

ایستگاه مخابراتی

به عنوان بخشی از این پروژه، یک ایستگاه دریافت داده ها و یک ایستگاه تبادل اطلاعات دیگر که ارتباط میان ایستگاه Bharati و NRSC را برقرار میکند، ایجاد خواهند شد.

ECIL دو آنتن بزرگ با قطر 7.5 متر به منظور دریافت داده های سنجش از دور و تبادل اطلاعات در ایستگاه نصب خواهند گردید. آنتن ها به منظور محافظت در مقابل بادها در یک محفظه پلاستیکی قرار خواهند گرفت. در حال حاضر یکی از این دو آنتن ساخته شده و دیگری نیز به زودی آماده خواهد شد.

آنتن ها بر سکویی با وزن بیش از 50 تن برپا شده و با سازه ای فولادی و مخصوص ایجاد خواهند شد.

تا انتهای سپتامبر 2012 کل تجهیزات به کیپ تاون در افریقای جنوبی منتقل شده و سپس با کمک مرکز ملی تحقیقات اقیانوس و قطب جنوب (NCAOR) به ایستگاه Bharati رسانده خواهد شد.

در سال  2007 نیز ECIL یک پل ارتباطی میان ایستگاه تحقیقاتی دوم هندی ها در قطب جنوب و NCAOR ایجاد نمود. در این بین تحقیقات زمین شناسی ساختاری در ایستگاه Bharati توسط محققان هندی انجام خواهد شد.

+منبع