پوست روشن‌تر و سفیدتر مردمان اروپای شمالی

بلی پوست اروپاییان سفید است، البته این سفیدی یک انتصاب اجتماعی است، درواقع سوال این است: “چرا پوست ساکنان اروپای شمالی دارای رنگدانه کمتری است؟” تصویر روبرو یک نقشه از رنگ پوست انسانی است. مشاهده می‌کنید که بومیان شمال اروپا دارای پوستی روشن هستند.

رنگ پوست اروپای شمالی

اکثر مردم چیزهایی را درمورد نور آفتاب، UV، طول و عرض جغرافیایی و ویتامین D می‌دانند.اینجا شما یک نقشه از UV خورشید (اشعه ماوراء بنفش) در سطح زمین که توسط ماهواره ثبت شده را مشاهده می‌کنید. این نقشه مطابق با نقشه رنگ پوست است، به جز برای اروپای شمالی.

اگر شما نزدیک به خط استوا باشید، پوست شما تیره تر است. دلیل این است که پوست انسان به نور خورشید فوق العاده حساس است.

اشعه UV وقتی به صورت مستقیم به پوست می‌تابد، ویتامین D تولید کرده و فولات را کاهش می‌دهد و جنین در شکم مادر به هر دوی این تغییرات بسیار آسیب پذیر است.

نفوذ بیش از حد UV از پوست (در پوست های خیلی روشن، زیر نور شدید خورشید) ویتامین D را افزایش می‌دهد اما فولات را کاهش می‌دهد. کمبود فولات موجب نقص لوله عصبی در جنین و ایجاد اختلالات مادرزادی می‌شود (مانند شقاق مادرزادی جمجمه و ستون فقرات، آنانسفال و اسپینا بیفیدا)، که منجر به سقط جنین می‌شود.

از سوی دیگر، نفوذ خیلی کمی از UV از پوست (پوست بیش از حد تیره، زیر نور کم خورشید) فولات را افزایش می‌دهد، اما موجب کمبود ویتامین D می‌شود. کاهش ویتامین D باعث اختلالات اسکلتی نوزادان (ناهنجاری های جمجمه، قفسه سینه و ساق پا) و نرمی استخوان می‌شود، که دوباره باعث سقط جنین می‌شود.

رنگ پوست

و به این ترتیب، انسان بسیار سریع خود را با UV خورشید وفق می‌دهد. گروه های ماقبل تاریخ که به سمت خط استوا مهاجرت کردند پوست تیره تر و گروه هایی که به مناطق دور از خط استوا مهاجرت کردند دارای پوستی روشن‌تر هستند.

اما این توضیحات دررابطه با اروپاییان شمالی با شکست روبرو می‌شود، چرا که پوست اهالی اروپای شمالی روشن‌تر از دیگر مناطق مشابه جغرافیایی است. پس بایستی علاوه بر عامل نور خورشید دلیل دیگری نیز وجود داشته باشد.

پوست، مو و چشم: نئوتنی

در کشورهای اطراف دریای بالتیک کمبود رنگ دانه تنها به پوست مربوط نمی‌شود. در تصویر روبرو فراوانی نقشه رنگ موی روشن در اروپا را مشاهده می‌کنید. رنگدانه ملانین نیز چون پوست بر مو نیز اثر می‌گذارد. موی بور اهالی بزرگسال این منطقه منحصر به فرد است. در سراسر جهان کودکان زیادی دارای موی بور هستند، اما موی آنها در دوران بلوغ تیره می‌شود.

رنگ مو بور

البته تنها رنگ پوست و موی ساکنان این منطقه متمایز نیست. در زیر یک نقشه از رنگ چشم اروپاییان را مشاهده می‌کنید. چشم های ساکنان شمال اروپا نیز روش مانند رنگ مو و رنگ پوست‌شان روشن‌تر است. بزرگسالان با چشم های آبی، بومی این منطقه منحصر به فرد است.

(اغلب نوزادان در سراسر جهان با چشم آبی به دنیا می‌آیند، اما رنگ چشمان‌شان ظرف چند ماه تیره تر می‌شود.)

پس چه اتفاقی برای ساکنان شمال اروپا افتاده است؟

چشمان آبی

برای حل این معما، باید ببینیم که این تمایز از چه زمانی بوجود آمده است؟ از چه زمانی ساکنان شمال اروپا رنگ‌دانه های خود را از دست داده اند؟

16 هزار سال پیش منطقه بالتیک پوشیده از یخ بود و کسی در آنجا زندگی نمی‌کرد. از 13 هزار سال پیش شما نقاشی های روی دیوار غارها را می‌بینید که شکارچیان هم‌رنگ با گوزن‌ها هستند، پس احتمالا این رخداد پس از 13هزار سال پیش اتفاق افتاده است. همینطور ما مجسمه های مصر از 2600 سال قبل از میلاد را می‌بینیم که در آن شاهزاده “راهتپ” به رنگ قهوه ای هست و همسرش “نفرت” به رنگ صورتی.

با بررسی شواهدی که در اختیار داریم به این نتیجه می‌رسیم که تغییر رنگ پوست آدم ها در بازه زمانی 13 هزار سال پیش تا 4.6 هزار سال پیش اتفاق افتاده است.

اتفاق مهمی که در این مدت روی داده است، اختراع و پیشرفت کشاورزی است. پس از 10 هزار سال پیش که آدمیان همه به شکار می‌پرداختند، به کشاورزی روی آوردند. تقریبا به طور همزمان آدم ها در چهار نقطه از زمین کاشت غلات متفاوت را ابداع کردند:

عراق (گندم، جو، چاودار)، چین (برنج)، نیجریه (سورگوم) و مکزیک (ذرت).

رنگ پوست با خوردن غلات مرتبط است

ویتامین درنگ پوست چه ارتباطی با خوردن غلات دارد؟ حتی در تاریکی نیز انسان می‌تواند با خوردن گوشت و ماهی ویتامین D دریافت کند. در غیر این صورت نمی‌توان در قطب شمال سکونت کرد. در جدول مقابل میزان ویتامین D غذاهای مختلف را مشاهده می‌کنید. تمام گوشت‌ها ویتامین D دارند. ماهی دارای مقدار بسیار بالای ویتامین D است. اما غلات ویتامین D ندارند.

افرادی که غلات مصرف می‌کنند، از راه غذا ویتامین D دریافت نمی‌کنند، آنها بایستی آن را از نور خورشید دریافت کنند.

این معمولا بهتر توجیه می‌کند. زیرا دانه ها در مناطق گرم و با نور زیاد خورشید خوب رشد می‌کنند. این یعنی تنها در عرض های جغرافیایی با گرمای شدید آفتاب. در عرضهای جغرافیایی پایین، دانه ها نمی‌توانند خوب رشد کنند.

علت رنگ پوست مردم اروپای شمالی جریان خلیج است

در مورد استثنا چطور؟ تنها یک نقطه در کره زمین وجود دارد که با وجود قرار گرفتن در زیر قطب شمال و با نور کم، در آنجا دانه خوب رشد می‌کند.

در آنجا آبهای گرم جریان خلیج به ساحل می‌آیند. بالتیک تنها محل بر روی زمین است که در آن باوجود نور کم خورشید، جریانهای گرم اقیانوسی به اندازه کافی برای رشد دانه مناسب است.

ساکنان اروپای شمالی در حدود 6 هزار سال پیش که به مصرف غلات روی آوردند، آنها به طور ناگهانی با ویتامین D ناکافی برای زنده ماندن روبرو شدند. آنها عمدتا خوردن گوشت و ماهی را متوقف کردند. و در نتیجه رنگ‌دانه های آنها بسیار کاهش یافت.

و به این صورت صفات کودکی چون رنگ پریدگی شدید به بزرگسالی منتقل شد.

منبع