Take a fresh look at your lifestyle.

چرا ساکنان اروپای شمالی پوست سفید، موی بور و چشمان آبی دارند؟

رنگ پوست اروپای شمالی

پوست روشن‌تر و سفیدتر مردمان اروپای شمالی

بلی پوست اروپاییان سفید است، البته این سفیدی یک انتصاب اجتماعی است، درواقع سوال این است: “چرا پوست ساکنان اروپای شمالی دارای رنگدانه کمتری است؟” تصویر روبرو یک نقشه از رنگ پوست انسانی است. مشاهده می‌کنید که بومیان شمال اروپا دارای پوستی روشن هستند.

اکثر مردم چیزهایی را درمورد نور آفتاب، UV، طول و عرض جغرافیایی و ویتامین D می‌دانند.رنگ پوست اینجا شما یک نقشه از UV خورشید (اشعه ماوراء بنفش) در سطح زمین که توسط ماهواره ثبت شده را مشاهده می‌کنید. این نقشه مطابق با نقشه رنگ پوست است، به جز برای اروپای شمالی.

اگر شما نزدیک به خط استوا باشید، پوست شما تیره تر است. دلیل این است که پوست انسان به نور خورشید فوق العاده حساس است.

اشعه UV وقتی به صورت مستقیم به پوست می‌تابد، ویتامین D تولید کرده و فولات را کاهش می‌دهد و جنین در شکم مادر به هر دوی این تغییرات بسیار آسیب پذیر است.

نفوذ بیش از حد UV از پوست (در پوست های خیلی روشن، زیر نور شدید خورشید) ویتامین D را افزایش می‌دهد اما فولات را کاهش می‌دهد. کمبود فولات موجب نقص لوله عصبی در جنین و ایجاد اختلالات مادرزادی می‌شود (مانند شقاق مادرزادی جمجمه و ستون فقرات، آنانسفال و اسپینا بیفیدا)، که منجر به سقط جنین می‌شود.

از سوی دیگر، نفوذ خیلی کمی از UV از پوست (پوست بیش از حد تیره، زیر نور کم خورشید) فولات را افزایش می‌دهد، اما موجب کمبود ویتامین D می‌شود. کاهش ویتامین D باعث اختلالات اسکلتی نوزادان (ناهنجاری های جمجمه، قفسه سینه و ساق پا) و نرمی استخوان می‌شود، که دوباره باعث سقط جنین می‌شود.

و به این ترتیب، انسان بسیار سریع خود را با UV خورشید وفق می‌دهد. گروه های ماقبل تاریخ که به سمت خط استوا مهاجرت کردند پوست تیره تر و گروه هایی که به مناطق دور از خط استوا مهاجرت کردند دارای پوستی روشن‌تر هستند.

اما این توضیحات دررابطه با اروپاییان شمالی با شکست روبرو می‌شود، چرا که پوست اهالی اروپای شمالی روشن‌تر از دیگر مناطق مشابه جغرافیایی است. پس بایستی علاوه بر عامل نور خورشید دلیل دیگری نیز وجود داشته باشد.

پوست، مو و چشم: نئوتنی

رنگ مو بوردر کشورهای اطراف دریای بالتیک کمبود رنگ دانه تنها به پوست مربوط نمی‌شود. در تصویر روبرو فراوانی نقشه رنگ موی روشن در اروپا را مشاهده می‌کنید. رنگدانه ملانین نیز چون پوست بر مو نیز اثر می‌گذارد. موی بور اهالی بزرگسال این منطقه منحصر به فرد است. در سراسر جهان کودکان زیادی دارای موی بور هستند، اما موی آنها در دوران بلوغ تیره می‌شود.

البته تنها رنگ پوست و موی ساکنان این منطقه متمایز نیست. در زیر یک نقشه از رنگ چشم اروپاییان را مشاهده می‌کنید. چشم های ساکنان شمال اروپا نیز روش مانند رنگ مو و رنگ پوست‌شان روشن‌تر است. بزرگسالان با چشم های آبی، بومی این منطقه منحصر به فرد است.

(اغلب نوزادان در سراسر جهان با چشم آبی به دنیا می‌آیند، اما رنگ چشمان‌شان ظرف چند ماه تیره تر می‌شود.)

پس چه اتفاقی برای ساکنان شمال اروپا افتاده است؟

چشمان آبی

برای حل این معما، باید ببینیم که این تمایز از چه زمانی بوجود آمده است؟ از چه زمانی ساکنان شمال اروپا رنگ‌دانه های خود را از دست داده اند؟

16 هزار سال پیش منطقه بالتیک پوشیده از یخ بود و کسی در آنجا زندگی نمی‌کرد. از 13 هزار سال پیش شما نقاشی های روی دیوار غارها را می‌بینید که شکارچیان هم‌رنگ با گوزن‌ها هستند، پس احتمالا این رخداد پس از 13هزار سال پیش اتفاق افتاده است. همینطور ما مجسمه های مصر از 2600 سال قبل از میلاد را می‌بینیم که در آن شاهزاده “راهتپ” به رنگ قهوه ای هست و همسرش “نفرت” به رنگ صورتی.

با بررسی شواهدی که در اختیار داریم به این نتیجه می‌رسیم که تغییر رنگ پوست آدم ها در بازه زمانی 13 هزار سال پیش تا 4.6 هزار سال پیش اتفاق افتاده است.

اتفاق مهمی که در این مدت روی داده است، اختراع و پیشرفت کشاورزی است. پس از 10 هزار سال پیش که آدمیان همه به شکار می‌پرداختند، به کشاورزی روی آوردند. تقریبا به طور همزمان آدم ها در چهار نقطه از زمین کاشت غلات متفاوت را ابداع کردند:

عراق (گندم، جو، چاودار)، چین (برنج)، نیجریه (سورگوم) و مکزیک (ذرت).

رنگ پوست با خوردن غلات مرتبط است

ویتامین درنگ پوست چه ارتباطی با خوردن غلات دارد؟ حتی در تاریکی نیز انسان می‌تواند با خوردن گوشت و ماهی ویتامین D دریافت کند. در غیر این صورت نمی‌توان در قطب شمال سکونت کرد. در جدول مقابل میزان ویتامین D غذاهای مختلف را مشاهده می‌کنید. تمام گوشت‌ها ویتامین D دارند. ماهی دارای مقدار بسیار بالای ویتامین D است. اما غلات ویتامین D ندارند.

افرادی که غلات مصرف می‌کنند، از راه غذا ویتامین D دریافت نمی‌کنند، آنها بایستی آن را از نور خورشید دریافت کنند.

این معمولا بهتر توجیه می‌کند. زیرا دانه ها در مناطق گرم و با نور زیاد خورشید خوب رشد می‌کنند. این یعنی تنها در عرض های جغرافیایی با گرمای شدید آفتاب. در عرضهای جغرافیایی پایین، دانه ها نمی‌توانند خوب رشد کنند.

علت رنگ پوست مردم اروپای شمالی جریان خلیج است

در مورد استثنا چطور؟ تنها یک نقطه در کره زمین وجود دارد که با وجود قرار گرفتن در زیر قطب شمال و با نور کم، در آنجا دانه خوب رشد می‌کند.

در آنجا آبهای گرم جریان خلیج به ساحل می‌آیند. بالتیک تنها محل بر روی زمین است که در آن باوجود نور کم خورشید، جریانهای گرم اقیانوسی به اندازه کافی برای رشد دانه مناسب است.

ساکنان اروپای شمالی در حدود 6 هزار سال پیش که به مصرف غلات روی آوردند، آنها به طور ناگهانی با ویتامین D ناکافی برای زنده ماندن روبرو شدند. آنها عمدتا خوردن گوشت و ماهی را متوقف کردند. و در نتیجه رنگ‌دانه های آنها بسیار کاهش یافت.

و به این صورت صفات کودکی چون رنگ پریدگی شدید به بزرگسالی منتقل شد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 نظرات
 1. سامان می گوید

  به نظر من چنین چیزی درست نیست اگر این طور باشد باید اروپایی هایی که به آمریکا و آفریقای جنوبی مهاجرت کردن باید دارای پوستی سبزه و چشمانی قهوه ای می شدند اما هنوز بسیاری از آنها که با نژادهای دیگر مخلوط نشدن دارای پوست سفید مو بور و چشم آبی هستند

  1. علی می گوید

   صبر کنید نیاز به زمان دارد زمانی چند صد ساله نه ، بلکه چند هزار ساله
   تا خود اروپاییان شمالی نیز با خوردن گوشت و …. شبیه بقیه شوند

   1. کامران می گوید

    به نظرمیاد با گذشت زمان تعدادشون داره بیشترم میشه….چون فعلا هرچی میگذره تعداد چشم رنگی ها بیشتر میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. نیما می گوید

     قبول دارم خیلی شدن علتش واقعا برام روشن نیست.مخصوصا توی شمال کشور زیاد شدن من اصلا یادم نمیاد تو کل ایران مو طلایی دیده باشم ولی توی تبریز توی دانشگاه از هر 10 تا 15 دانشجو یکیشون موهاش طلایی بود.توی دخترا بیشتر هم بودن.چشم آبی ها هم که دیگه تو تهران خودمون داریم میبینیم افزایش یکدفعه ای شون رو. من داییم چشماش قهوه ای تیره زنداییم قهوه ای تیره .هر دوتاشون پوستای گندمگون دارن.یکی از بچه هوشون چشم آبی مو نارنجی یکیشون چشم عسلی مو قهوه ای با رگه های بلوند.بعد از اون توی فامیلمون چشم آبی با سبز خیلی زیاد شده.

 2. سامان می گوید

  دوست عزیز درست است که خوراک و محیط بر انسان تاثیر دارد آن هم به صورت فرگشت یعنی اگر دو گروه انسان در یک محیط زندگی کنند و یکی در برابر آن محیط مقاوم باشد و زنده بماند می تواند صفات خود را از طریق تولید مثل منتقل کند اما صفات اکتسابی تبدیل به صفات ارثی نمی شوند همچنین اگر انسان بتواند بر محیط پیروز شود(به وسیله امکانات) و محیط قادر نباشد جلوی زندگی و تولید مثل او را بگیرد دیگر فرگشتی در کار نخواهد بود در سیبری و شمال اروپا هنوز اسکیموها در کنار سفیدپوستان زندگی می کنند اگر این طور که شما می گویید باشداسکیموها که هزاران سال در آنجا زندگی می کنند باید تغییر می کردند علت این که مردم شمال اروپا دارای پوست سفید مو بور و چشم آبی هستند این است که نژادی موسوم به هایپربوری به آنجا مهاجرت کرده اند.

  1. ناشناس می گوید

   تو مطلب بالا گفت که مردم شمال اروپا بعد از اینکه به خوردن غلات به جای گوشت روی آوردند ویتامین D در اونها کم شد و برای جبران این کمبود رنگدانه ی پوست خود را از دست دادند تا به وسیله ی نور خورشید ویتامین D خود را تأمین کنند همونطور که می دونید پوست های روشن بیشتر از پوست های تیره از نور خورشید ویتامین D میسازند.

 3. ناشناس می گوید

  بابا خوش به حالشان خدا بیشتر به فکرشان بود……حالا برن حالشو ببرن

  1. ناشناس می گوید

   واقعا مزخرفي

 4. هاله شاهانیان می گوید

  خیلی جالب بود

 5. محمدجواد می گوید

  جالب بود واسم ولی من شنیدم چون گوشت خوک میخورن چشاشون ابیه خودمم نمیدونم والا

 6. الميرا می گوید

  بور بودن ديگه تو دنيا جالب و زيبا نيست الان هم اروپايي ها خودشون رو برنزه مي كنن يا موهاشون رو قهوه اي يا مشكي مي كنن
  از بازيگران اونها مشخصه

 7. اخبار ایران می گوید

  ممنون

 8. alireza می گوید

  کسی که قیافش خوب باشه سیاه پوست هم باشه زیباست بر عکس اینم هست کسی که بد غیافه باشه چشم و مو هم رنگی باشه بازم زشته

 9. ناشناس می گوید

  مــــــــــــــــــــــرسی

 10. ناشناس می گوید

  سبزه كه قشنگ تره

 11. کیمیا می گوید

  زیبایی از نظر هر فردی فرق می کنه،نمی شه گفت یک نفر در دنیا زیباتر هست و دیگری زشت،تمام انسان های دنیا زیبا هستند،ولی خب سلیقه افراد مختلف در جهان فرق می کنه.من خودم پوست روشن تر و موهای کمی روشن رو ترجیح می دم . 🙂
  حالا از متن بالا یک پرسش دارم،که سپاسگزار خواهم بود اگر فردی راهنماییم کنه.
  “ساکنان اروپای شمالی در حدود ۶ هزار سال پیش که به مصرف غلات روی آوردند، آنها به طور ناگهانی با ویتامین D ناکافی برای زنده ماندن روبرو شدند. آنها عمدتا خوردن گوشت و ماهی را متوقف کردند. و در نتیجه رنگ‌دانه های آنها بسیار کاهش یافت.”
  از کل متن من این طور برداشت کردم که اگر افراد به خوردن غلات روی بیاورند،چون با کمبود ویتامین دی روبه رو میشن،پس این ویتامین دی رو از طریق نور خورشید در بدنشون آزاد می کنند و پوستشون تیره میشه ،یعنی علت تیرگی پوست وجود ویتامین دی هست و اگر فردی غلات مصرف نکنه و ویتامین دی رو از گوشت ماهی به دست بیاره،حتی اگر نور خورشید هم نباشه،باز هم تیره میشه پوستش چون ویتامین دی رو از طریق گوشت ماهی به دست اورده.الان خواهش می کنم از شما به من بگین آیا برداشتم درسته یا نه؟؟؟ یا این که این فقط نورخورشید هست که باعث تیرگی پوست میشه و ربطی به ویتامین دی نداره و برای همین هم هست که افرادی که ماهی می خورن،چون دیگه از طریق نور خورشید به ویتامین دی احتیاجی ندارن،پوستشون روشن تر هست.
  با سپاس فراوان از توجه و وقتتون.

  1. مسعود می گوید

   با نظرت موافقم منم شخصی که مو های روشن و پوست روشن داشته باشه رو ترجیح میدم

 12. فاطمه می گوید

  سلام ممنون ازاطلاعات شما ولی رنگ چشم وپوست بیشترمربوط به وراثت میشه چون با هم ازدواج میکنن این موضوع ادامه پیدا میکنه

 13. جواد می گوید

  سلام به همگی.به شخصه موی بلوند به اصطلاح بور رو خیلی دوست دارم چشم هم آبی و سبز رو قبول دارم.
  پدرم چشمش سبزه و موهاش کمی روشنه مادرم چشم و موی تیره داره .متاسفانه من و برادر و خواهرم همه به مادرمون رفتیم. و از این لحاظ به پدرمون نرفتیم فقط بین بخواهر برادرهام من فقط پوستم روشن هست نه در حد اروپایی ها .کلا سفیدها و بور و زاغ همیشه در کانون توجه هستند

 14. ناشناس می گوید

  بور بودن در صورتی زیباست که چهره ی زیبایی داشته باشن , کسایی که زیبایی خدادادی دارن هیچ وقت نمیرن سمت برنزه کردن و … . دقت کنین کسایی که برنزه میکنن قیافه زیبا و جذابی ندارن , میرن سمت برنزه کردن تا یکم به چشم بیان و جذاب بشن , وگرنه کسی که چهرش خوشگله و پوست صاف و سفیدی داره نادون که نیست برنزه و سیاه کنه خودشو !!!!!!

 15. @ssp649 می گوید

  سلام به نظر من ساکنین همجوار طبیعت دریا کوه جنگل و… از نظر رنگ چشم با محیط سازگارند

 16. ناشناس می گوید

  سلام . من یه دختر 22 ساله ام 2ساله که هم رنگ موهام تیره شده و هم رنگ چشمام
  خیلی ناراحتم
  برای برگشتن رنگ مو و چشمم میتونم کاری کنم؟؟؟؟
  ا

 17. علیرضا می گوید

  زیبایی در کجا یه تعریفی داره تو ایران که ما اکثرا پوست و موی تیره تری داریم بور ها رو زیبا می دونیم.ولی مطلب بالا به نظرم درسته. الان اروپایی هایی که به قسمت های گرم امریکا مهاجرت کردن اگه دقت کنین می بینید که تیره تر شدن.

 18. هادی می گوید

  سلام. زیبایی تنها چیزیه که هرکسی داشته باشه واسه خودش نیست!!!! چون خودش نميتونه ازش استفاده کنه و ازش لذت ببره!! پس اگه اروپای شمالی زیبایی داره واسه خودشون نیست در اصل بلکه واسه شماست!!! یا اگه آفریقایی ها زیبایی ندارن اونم باز واسه شماست چون سختی شو شما میکشید!!! اما زیبایی از نظر من:پوست بسیار سفید با چشم قهوه ای تیره و مو لخت سیاه یا قهوه ای تیره و…..باتشکر از تمامی کسانی که نظر دادن.

 19. Amin 21 az ahwaz می گوید

  salam.
  sharmande babat fingilish neveshtan
  matalabi ke bala zekr shod kamelan elmi kamelan esbat shode va sahih ast ke bad az chandin sal ta’amol dar in mozoo az hamin matlabe pezeshki bedast oomade nazariye haii dar morde peydayeshe ensan ha rooye koreye zamin dadan ke mozoo’esh az in gharare ke migan ensanhaye nokhostin na az shomale sibri balke az shomal afrigha ye shomali be samte ghesmat haye digare koreye zamin mohajerat kardand ke bayangare in mozoo ham hast ke ensanhaye avslie hamegi rangi siah poosti tire dashteand ke ba tavajoh be nazarayie haye dige rajeb be takamole ensan az shanpanze be nazar ghalat nemiad chon ke aagar deghat konim mibinim ke siah poost haye amrica bad az chand gharn rooz be rooz range pooste oonha ham taghiR mikone joda va savaye oon daste az siah poostaye 2rage manzooram siah poostaye asil hastesh va in ke ma hamishe mibinim mardom nazdik be darya dar shahr haye bandari ke aftab soooznaki ham darand aksaran pooste tire tar va sorkh tari darand ke gavah bar in mozoo hast ke vitamin D khodeshooon ro az mahi daryaf mikonand va madeii ke az pooost tarashoh mishe tire tar vs rangdanehaye oon ha ham tire tar hastand chenan che agar kami bishtar ta’amol konim nemoonehaii az oonharo tooye keshvare khoodemoon darim mardome jonoobi keshvare khoodemoon ke mitoonim ba baghiye sakenin keshvremoon moghayese konim albate yadavari konam ke mardome shomale iran ba inke be kare mahigiri mshghoool hastand ama aftabe sooznaki nadarand va badane oonha baraye daf’e aftab baraye khaalas shodan az daste vitamin D ezafi niaz be tire kardane range poost khodesh nadare hamchenin bishtar mahi ha ye seyd shode az in makan saderati va bakhshe omdeye oon ham ke mahi khaviar bashe gheyR ghabele khordan hast chera ke gooshte in mahi ghsble masraf nist va fagaht tokhme in mahie ke mishe vase khordan esstefade kard ke oon ham 🙂 shahede saderate anboohesh hastim pas in mas’ale ham khod be khod moshakhas mishe
  va tanha chizi ke mimonne ine ke pas chera aftab vazehan baesse tire tar shodane range poos mishe dalile in ham ine ke aftab sookhtegi ba in matlab kamelan 2 mozoo’e joda az hamand aftab sookhtegi baese tirehgie movaghat mishe ke ba tarmime pooost jobran pazire ama rangdaneye tire ro nemishe be tore tabi’iii taghiRe rang dad savaye az in az ravesh haye shimiai va masnoo’iii motakhasesane pooost ba darooohaye movssgaht be tore 6 mah yekbar rangdaneharo tahrik karde v baraye modati range poooste shomaro taghiR midan ke rahye pishnahad shodeii nist va amraz va avareze janebiie khodesho dare

  va matlabe akhar range poost be ghelzate khoon mavad mahlool dar khoon va bozorgi va koochakie raghaye khooni dar sathe pooste homa ham bastegiii dare betori ke ragahye bozorg tar dar jahaye hasas mesle soorat bae’se tiregi va sorkhtar boodane pooste soorat mishaavand ke bar asare moltaheb shodan be khatere dalayeli chon aftab sookhtegi tahrik kardan az rahe dast zadan va tahrik kardan az rahe mavad shimiaii ya bozorgtar shodane rag ha bar asare afzayeshe feshar khoon vs gheyrie in rag’ha bozorgtar shode va poost be nazar tire tar miad

  hala age shoma mikhayd dar ayandeii na chandan nazdik hodoode 500 600 sal dige 🙂 farzandani ba poooste ide al dashte bashid vs oon ha ham doa gozare shoma bashand biaiad bishtar az ghalat estefade konim va kamtar az aftab doori konid

 20. شهرزاد می گوید

  بابا بیخیال اینا همش مربوط ب اون بالاییه . ب هرکی ب اندازه ظرفیتش زیبایی داده …والا بوخودا

 21. ناشناس می گوید

  رنگ میکنن کلشونو ..رنگ میمالن لنز میزارن از این کارا میکنن مردم جدی نگیرین

 22. hamed می گوید

  منم دقیقا همینجوری فقط چشام آبی نیست … پس دلیل نمیشه….منم پوستم سفید و موهام کمی بور…ولی ایرانیم…آلمانی یا انگلیسی نیستم پس این دلیل نمیشه که اونا فقط اینجورین

 23. رها می گوید

  عاشق دختراي سفيد و مو بورمممممممممم.خيلي خوشگلنننننننننننن

 24. سینا می گوید

  سلام علیکم
  آقای حامد عزیز جنابعالی که می گویی چشام آبیه و پوستم سفیده و مویم بوره ربطی به اروپایی ها ندارم و کاملا و100درصد ایرانیم لطفا توجه کن که :
  کشور عزیزمان ایران در زمان های قدیم دچار حمله شده مثلا
  حمله عمر بن خطاب
  حمله چنگیز خان مغول
  حمله شوروی به ایران
  استعمار ایران توسط انگلستان و آلمان و…
  این همه حمله حالا خودتون قضاوت کنین که در این حالت
  ازدواج
  سکونت دائمی
  و…
  خب
  حالا برادر عزیز ربطی به اروپا ییان نداری
  البته همه ی ما انسان ها از ذریه حضرت آدم هستیم و باهم برادریم و تفاوتی در رنگ و نژاد و زبان و مکان و… نیست
  بکله همه ی ما دارای فطرتی مشترک و روحی پاک هستیم که خدا به ما داده است.
  والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

 25. mahdi می گوید

  من عاشقه پسر.کوچولوهای خوشگل و دوسداشتنی ام
  اصلا مهم نیست که شاید بعضی ها بگن که: وای دیگه سفید خوشگل نیستن و بگن جیگرای ایرانی یا اروپایی دیگه خوشگل نیستن
  نه جانم از قدیم گفتن گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه گندیده…
  صد البته که اگه تو یه جمع یه بچه اینجوری باشه اون میشه نقل مجلس…
  من خودم پسری بیست سالمه ام و دانشجو بیوتکنولوژی و نسبتا پوستی روشن و … دارم با این که خیلی پسر آرومی هستم اما اگه تو یه مجلس باشم اطرافم را که نگاه میکنم مرکز خیلی از نظرها هستم مخصوصا از طرف دخترها و ماماناشون.
  و این که اگر تو عروسی خیلی قشنگی هم برم اگه یه بچه ناز ببینم دیگه هیچ توجهی به اون عروسی ندارم و کل توجهم معطوف اون بچه میشه واین که چه جوری برم پیشش و باهاش حرف بزنم و بغلش کنم.
  خداییش ما ایرانیا تو دنیا تکیم خیلی باحالیم
  جیگر همه هموطنای دوسداشتنی خودم
  هر هشتاد میلیونتون را دوست دارم….
  (فکر کنم ناف منو با دوستداشتن بریدن.)
  با متنی که نوشتم
  حال کردید؟

  1. حسین می گوید

   دمت گرم ما هم تو رو دوس داریم

 26. بیتا می گوید

  من موهام بوره رو به طلایی چشمام ابیه پوست صورتم فوق العاده سفید
  خیابون میرم هر جا که میرم توجه همه بهم جلب میشه و نگاهم میکنن با این حال که اصلا نه ارایش میکنم
  نه به اون صورت تیپ های عجیب غریب میزنم عادی و کاملا ساده توجه همه بهم جلب میشه و علاقه ای
  که نصبت به من نشون میدن از چشم قهو ه ای ها و مو مشکی ها خیلی بیشتره
  و اصلا این حرفو قبول ندارم که غربی ها خودشونو شبیه اینوریا در میارن چرا???
  جوابش مشخصه برو خیابون ببین چند نفر موهاشونو طلایی کردن و بعضی ها حتی لنز هم میزارن

 27. ناشناس می گوید

  مزخرف بود،همه این چیزها اولا ارثی هستن،بعدشم چشم آبی یا سبز ،وقتی اینا پیر میشند از حالت انسان بودن خارج میشن میرند تو تیپ اسمیقل در ارباب حلقه ها !خب شبیه میشند دیگه چرا فحش میدید

 28. بیتا می گوید

  حالا چرا داری عقده هاتو اینجا خالی میکنی ناشناس
  نکته تو خود اسمیگل بدبخت هستی!!!
  اشکالی نداره برو لنز بخر بزار رو چشمت تا کمی به ارامش برسی

 29. ایفون تصویری می گوید

  خیلی جالب بود
  ولی الان فوتوشاپ و لنز هاهم بی تاثیر نیستندا 🙂

 30. خرید هاست لینوکس ارزان می گوید

  یه سوال جالب دیگه اینه که چرا برخی استوایی نشین های بومی که مهاجرتی هم اونجا رخ نداده سفید پوست هستند!؟!؟!؟!؟

 31. سندباد می گوید

  چه مطلب خوبی بود من خیلی دوست دارم از این مقالات در سایت سندباد استفاده کنم واقعا جالب هستند

 32. . می گوید

  موی بور و چشم رنگی و پوست سفید هم آخرش خوراک مار و موریانه هست باطن شخص مهمه که زیبا باشه . بَبَم

 33. Gym می گوید

  سلام من تازه فارسی یاد گرفتم اهل اینگیلیسم 18 سالمه وازدواج کردم با یک دختر ایرانی مو طلایی وچسم قهوه ای اما رنگ موهای من طلایی بوده و رنگ چشمهام آبیه زنم حامله است اما دکتر ها میگن رنگ چشم بچه ات آبیه پس حتما به وراثت ربط داره