اخیرا در بروکلین جشنواره نوآوری‌های علوم و تکنولوژی برگزار شد که در آن ربات هایی از قبیل ربات‌های شبیه حیوانات باغ وحش که برای بچه ها قابل لمس باشد، ربات پرنده، ربات هایی که بر اساس حرکات کامپیوتری می رقصیدند و همچنین ربات هایی که می‌توانستند فوتبال بازی کنند شرکت داشتند.

برنامه های این جشنواره شامل نمایش ربات‎ها، اجرای سخنرانی ها و بازی هایی بود که بر اساس سرزمین رویایی تکنوفیلی ها طراحی شده بودند به اجرا در آمدند و ناامیدکننده هم نبودند.

در زیر ویدئو نمایشی از پرواز یک ربات پرنده را می‌بینید که مانند مرغ دریایی طراحی شده و قابلیت پرواز دارد. این پرنده هوشمند می تواند از زمین بلند شود و پرواز کند و دوباره خود به زمین بنشیند البته تقلید پرواز این پرنده نسبت به پرندگان واقعی تا حدودی غیر طبیعی است اما هنگامی که به پرواز در آمد همه نگاه‌ها به آن خیره شد.

[ylwm_vimeo]44660604[/ylwm_vimeo]

با توجه به این که در ساخت این ربات از ماشین آلات پیچیده و همچنین بال هایی به طول 2 متر استفاده شده ولی با این وجود این ربات کمتر از 1 پوند وزن دارد. (از سبکترین مواد جهان ساخته شده است.)

این ربات پرنده در ابتدا با دست راه اندازی و سپس توسط امواج رادیویی کنترل می‌شود و مانند یک پرنده واقعی برای این که بتواند در آسمان بماند باید بال بزند. این ربات پرنده قادراست همه قسمت های بدنش را به حرکت در آورد. سازندگان این شرکت محصولات خود را تنها به ساخت ربات های پرنده محدود نکرده و حیوانات مصنوعی دیگری من جمله ستاره دریایی و خرطوم فیل را نیز طراحی کرده اند.

[ylwm_vimeo]44664724[/ylwm_vimeo]

ستاره دریایی به نمایش گذاشته شده از یک نیمکره نیم شفاف و یک بدنه ضد آب و 8 شاخک حساس برای حرکت به سمت جلو ساخته شده بود. این ستاره دریایی وقتی در قالب یک گروه قرار می گیرد قادر است از رفتارهای گروهی پیروی کند و از طرف دیگر به منظور تشخیص ستاره های دریایی دیگر به 11 اشعه مادون قرمز مجهز است که در بدنه گنبدی شکل آن نصب و قابل مشاهده است و توسط آنها قادر است حضور ستاره های دریایی دیگر را که ممکن است برای آن مزاحمت ایجاد کنند را تشخیص بدهد.

خدایان فوتبال لقبی است که به این ربات های فوتبالیست داده اند و سازندگان آنها به این معتقدند که اگر یک ربات نتواند از پس یک فوتبال ساده بربیاید در آینده هم از پس کارهای انسان‌های ماشینی نیز برنخواهد آمد.

ربات فوتبالیست

مهندسان می گویند هدف نهایی ما ساخت تیمی از ربات هاست که بتوانند در مقابل تیم انسانی بازی کنند و تا سال 2050 آنها را شکست بدهند. اگرچه این ربات‌ها مانند رونالدو و زیدان نمی توانند سر و صدا کنند اما به عنوان خدایان فوتبال باقی خواهند ماند. دو ربات از این دسته از رباتها به ترتیب در بخش بزرگسالان و کودکان در استانبول توانسته اند رتبه بیارند.

همچنین یک ربات ناوبری شهری به نمایش گذاشته شده است که در واقع یک راه مقرون به صرفه برای ربات های نقلیه سنتی است و در آن به جای استفاده از روش لیزر مسافت یاب، از قطعات نقلیه زمینی هوشمند استفاده می شود.

این ربات ماشینی مسیر خود را از طریق استفاره از 2 آینه و یک دوربین پیدا می کند. دوربین در زیر بدنه گنبدی شکل نقره ای نصب شده که در واقع تنه ربات را تشکیل می دهد. آینه ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند و این قابلیت را به ربات می دهند که از طریق ایجاد دو بازتاب منجر به ایجاد درکی از عمق شود و ربات بتواند ببیند. البته این ربات هنگامی که در مقابل انبوهی از تماشاچیان قرار می گیرد هول می‌شود.

رقص هوشمند مصنوعی: علوم کامپیوتری و هنر اگرچه ممکن است در ظاهر به عنوان یک زوج نامناسب به نظر بیایند اما بخشی از زیبایی رقص مصنوعی را بوجود می آورند. این ربات توسط طراح رقص در دانشگاه کلمبیا طراحی شده و یک ماشین جمع و جور کوچک است که توانایی یادگیری حرکات را دارد. این ماشین الگوریتمی از هنر هنرمندان است و به آن پروسپرون عنوان می‌دهند و یک الگوریتم پیشبینی است که به طور خاصی اطلاعات را از دو حوزه عموم کامپیوتری و هنر به یک دسته تبدیل و در قالب رقص به نمایش می گذارد. همچنین قادر است به آرامی حرکات رقص باله را از رقص مدرن تشخیص بدهد و آنها را یاد بگیرد.

رقص رباتیک

سبک ترین مواد در جهان: این مواد را با خواص فوق العاده ای میکرولاتیکی معرفی می‌کنند که فقط حدود 0.9 میلی گرم در هر سانتی متر مکعب یا در حدود 100 برابر سبک تر از یک اسفنج وزن دارد. این توضیح را می‌توانید با بالا انداختن آن مشاهده کنید، چون مانند یک کرک قاصدک تا بخواهد روی زمین قرار بگیرد مدتی طول می‎کشد. این مواد کاربردهای تجاری فراوانی در بسیاری از زمینه ها می‌توانند داشته باشند.